Ugoda między starszymi ziemstwa ruskiego a rabinem świrskim w sprawie kadencji marszałka ziemskiego

Marszałkowie ziemstwa ruskiego na zjeździe w Krupcu w obecności marszałka generalnego i starszych koronnych zawarli ugodę z Pinkasem Abrahamowiczem rabinem świrskim, Żydem żółkiewskim, na mocy której dotychczasowi marszałkowie, Berek Rabinowicz i Joś Lejbowicz, mieli sprawować urząd marszałków ziemskich przez okres trzech lat, a po upływie tego czasu dokooptować powinni rabina świrskiego i rządzić wspólnie. W przypadku śmierci jednego z nich lub wyjazdu do innego miasta urząd marszałka powinien być sprawowany przez dwóch delegatów żydowskich, jednego z Żółkwi, a drugiego z Brodów. Sejmiki żydowskie do ułożenia dyspartymentu pogłównego powinny być zwoływane na zmianę co dwa lata w innych dobrach należących do miejscowych magnatów.
Zespół: Księgi grodzkie buskie (Fond 3)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 3, op. 1, sp. 34, s. 529-531
Data wytworzenia: 05.02.1752
Miejsce powstania: Krupiec, Krupieć
Nazwy geograficzne: Brody, Busk, Żółkiew

Tyt.: Complanationis infidelium Pinsach atque Herszko Berkowicz oblata. W aktach grodzkich buskich tłumaczenie na jęz. polski oblatowali 16 VI 1752 Pinkas Abramowicz rabin świrski i Herszko Berkowicz syn Berka Rabinowicza marszałka województwa ruskiego

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 371-372.