Ugoda między starszymi ziemskimi chełmskimi i bełskimi a starszymi Ordynacji Zamojskiej

Plenipotenci ziemstwa chełmsko-bełskiego i Ordynacji Zamojskiej na podstawie wyroku sądu polubownego w Piaskach dn. 21 V 1721 ustalili, że Żydzi ordynaccy powinni płacić 360 zł, a chełmscy i bełscy 640 zł na każdy tysiąc podatku. Miasteczka zawłaszczone przez ziemstwo chełmsko-bełskie, tj. Biłgoraj, Krasnobród, Modliborzyce, Pilaszkowice, Gorzków, Łaszczów, mają wrócić do ordynacji i być ujmowane w ordynackim dyspartymencie pogłównego. W sprawie Sieniawy nakazano przedstawić dowody, że podporządkowana była Tarnogrodowi na dwa lata przed odłączeniem się ordynacji od ziemstwa chełmsko-bełskiego. Strony miały się także rozliczyć podczas sejmu żydowskiego w Ryczywole w 1722 z zaciągniętych przez gminy wyderkafów i płaconych wierzycielom prowizji oraz innych zobowiązań. W zależności od tego, która strona przejmowała gminy partykularne, długi wyderkafowe postanowiono doliczać do taryfy pogłównego jednej ze stron. Odpowiednio o tę kwotę zmniejszano wysokość taryfy układanej dla drugiej ze stron. Za sprzeniewierzenie się ugodzie starszym ziemstwa lub ordynacji groziła grzywna 100 czerwonych zł oraz utrata starszeństwa.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie horodelskie
Sygnatura: APL, Horodelskie RMO 43, s. 1032-1035
Data wytworzenia: 21.07.1721
Miejsce powstania: Lublin
Nazwy geograficzne: Biłgoraj, Chełm, Gorzków, Końskowola, Krasnobród, Lublin, Modliborzyce, Piaski, Pilaszkowice, Ryczywół, Sieniawa, Tarnogród, Zamość, Łaszczów

Tyt.: Complanationis Synagogarum Zamoyscensis et Chełmensis oblata. W księgach grodzkich horodelskich tłumaczenie na jęz. polski oblatował 10 X 1721 Lejba Aronowicz plenipotent generalny Żydów Ordynacji Zamojskiej i powiatu włodzimierskiego.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 327-331.