Pozew do trybunału skarbowego dla starszych ziemskich chełmskich i bełskich z oskarżenia gminy w Świrzu

Boruch Chaimowicz arendarz, Wolo Gabryrelak, Szmujło Judkowicz, Irszo Hellanowicz mieszkańcy Świrza pozywają do trybunału skarbowego radomskiego Ejzyka rabina wodzisławskiego, Moszka Rabinowicza, Herszko Chamulca, Mendla Herszkowicza i [Józefa Izraelowicza?] rabina lubomelskiego, Ejzyka Josiowicza oraz [Wolfa Nochimowicza Pietruszkę] rabina witkowskiego, a także pozostałych starszych ziemskich ziemi chełmskiej i województwa bełskiego w sprawie nadmiernego obciążenia ich gminy wbrew zawartej 16 VI 1732 r. ugodzie, zgodnie z którą Żydzi w Świrzu winni płacić jedynie 160 złp.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: AL, KGCH 159, s. 214-215r
Data wytworzenia: 15.04.1760
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Chełm, Luboml, Radom, Witków, Wodzisław, Świrz
Relacja położenia pozwu w Chełmie  w domu rabina wodzisławskiego złożona w aktach grodzkich chełmskich 17 IV 1760 r.