Manifestacja w imieniu starszych ziemskich chełmsko-bełskich przeciwko Moszkowi Majorowiczowi i Józefowi Izraelowi o bezprawne ułożenie dyspartymentu

Józef Chaimowicz Żyd hrubieszowski i marszałek województwa bełskiego oraz Wulf Nochimowicz rabin witkowski i starszy ziemski chełmski manifestują w imieniu starszych ziemskich chełmsko-bełskich przeciwko Moszkowi Majorowiczowi i Józefowi Izraelowi rabinowi lubomelskiemu, z Chełma, o to, iż zlekceważyli zasadę alternaty, na podstawie której obowiązki marszałka ziemskiego powinien aktualnie wykonywać starszy hrubieszowski. Co więcej, bez wiedzy właściwego marszałka bezprawnie ułożyli dyspartyment pogłównego. Uprawnienie to rzekomo nadane im przez poprzednich starszych ziemskich obecni starsi uznają za nieważne.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie horodelskie
Sygnatura: APL, Horodelskie RMO 48, s. 1790, 1791
Data wytworzenia: 20.09.1746
Miejsce powstania: Horodło
Nazwy geograficzne: Chełm, Hrubieszów, Luboml, Witków
Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 509, 510.