Protestacja Łachmana Moszkowicza przeciwko Tewlowi Fiszlowiczowi rabinowi łokackiemu i jego synom

Żyd z Kowla Łachman Moszkowicz protestował przeciwko Tewlowi Fiszlowiczowi rabinowi łokackiemu i byłemu wiernikowi ziemstwa wołyńskiego, a także jego synom Gerszonowi i Wolowi, którzy w porozumieniu z dominikanami--obserwantami z Targowicy, usiłującymi odzyskać swój dług od kahału kowelskiego (na podstawie nieprawnie wystawionej przez Tewla asygnacji), napadli go na drodze, gdy wracał z sejmiku żydowskiego w Dubnie, zarekwirowali mu konia, upokorzyli oraz spowodowali trwałe kalectwo, a na koniec uwięzili w więzieniu klasztornym.
Archiwum: Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Kijowie
Zespół: Księgi grodzkie włodzimierskie (Fond 28)
Sygnatura: CGIA Kijów, Fond 28, op. 1, sp. 152, s. 483v-484v
Data wytworzenia: 15.09.1729
Miejsce powstania: Włodzimierz Wołyński
Nazwy geograficzne: Dubno, Kowel, Włodzimierz Wołyński, Łokacze
Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 470-471.