Pozew do trybunału radomskiego dla rabinów i starszych ziemskich chełmsko-bełskich w interesie kahału oleszyckiego

August Aleksander Czartoryski wojewoda ruski wraz z małżonką Zofią Czartoryską z Sieniawskich dziedzice miasteczka Oleszyce oraz Moszko Lejbowicz Gawerowski, Moszko Starosielski, Elo Lewkowicz, Zelk[o] Szlomkowicz starsi kahału oleszyckiego, domagając się zadośćuczynienia, pozywają do trybunału skarbowego w Radomiu: Józefa Rabinowicza marszałka ziemskiego z Hrubieszowa, Irsza Abrahamowicza z Lubomla, Wulfa Nuchymowicza z Hrubieszowa rabina krystynopolskiego i wiernika, rabina biłgorajskiego z Chełma, rabina witkowskiego, Ejzyka Józefowicza z Bełza i innych starszych ziemskich chełmsko-bełskich w związku z dyspozycją skarbu koronnego (1749 r.), wcześniejszą swoją manifestacją oraz złożonym zobowiązaniem starszych ziemskich do nieobciążania w dyspartymencie gminy oleszyckiej (nawiedzonej pożarem) nie wyższą stawką pogłównego niż 600 złp. Wbrew tej obietnicy, nie uwzględniając ubóstwa gminy oleszyckiej, starsi ziemscy niesprawiedliwie zwiększyli jej wymiar podatku o dodatkową sumę 320 złp, a także nie chronili od roszczeń chorągwi pancernej Nowosielskiego podkomorzego lubelskiego.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: APL, KGCH 148, s. 321v-323r
Data wytworzenia: 05.02.1751
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Bełz, Biłgoraj, Chełm, Czerwonogród (Krystynopol), Hrubieszów, Lublin, Luboml, Oleszyce, Radom, Ruś, Witków

Relację o złożeniu pozwu do ksiąg grodzkich chełmskich zdał 4 V 1751 r. woźny Andrzej Krystkowski z Cieplic.

Kopię pozwu złożono w Chełmie, w domie rabina biłgorajskiego a zarazem starszego ziemskiego chełmsko-bełskiego.