Pozwy do trybunału skarbowego z powództwa starostów wieluńskich w związku z dekretem sądu zjadowego w Zamościu

1) Wojciech Męciński z Kurozwęk i Anna Męcińska z Głogowskich starostowie wieluńscy wraz z Antonim Morskowskim przypozywają do trybunału skarbowego w Radomiu Wacława Rzewuskiego wojewodę podolskiego, starostę chełmskiego i stuleńskiego oraz Józefa Jeżewskiego stolnika płockiego, dzierżawcę starostwa chełmskiego w sprawie stawienia starszych ziemskich z Chełma (Zelka Herszowicza, Herszela Rabinowicza, Moszka Rabinowicza, [Moszka] Józwowicza, Zawela Szymonowicza. ) w związku z odbytym sądem zjazdowym (tzw. kondescencją) w Zamościu 12 I 1750 r. oraz remisją do trybunału radomskiego w sprawie między nimi-powodami a starszymi ziemskimi chełmsko-bełskimi na podstawie, której zasądzona została na ich rzecz zapłata zaległej asygnacji skarbowej przez Żydów. 

2) Męcińscy wraz z Morszkowskim pozywają w w/w sprawie i z tego samego powodu w związku z w/w kondescencją Seweryna Józefa Rzewuskiego referendarza wielkiego koronnego, starostę lubomelskiego i nowosielskiego w sprawie stawienia przebywających w jego dobrach starszych ziemskich chełmsko-bełskich Judkę Pinkowicza [marszałka ziemstwa chełmsko-bełskiego] i Herszkę Abramowicza Żydów lubomelskich [starszych ziemskich lubomelskich].

3) Męcińscy wraz z Morszkowskim pozywają w w/w sprawie i z tego samego powodu w związku z w/w kondescencją Zelka Herszowicza, Heszela Rabinowicza, Moszka Rabinowicza, Ejzyka Rabinowicza, marszałka ziemskiego chełmskiego Judkę Pinkowicza i Herszka Abramowicza z Lubomla, Abela Pietruszkę z Bełza, Wulfa Nochymowicza z Hrubieszowa, Daniela Senderowicza syndyka ziemskiego, tj. starszych ziemskich chełmsko-bełskich na okoliczność sfałszowania kwitacji na sumę 7721 złp danej 17 IX 1716 r. ich poprzednikom przez ur. Kamieńskiego. Domagają się skasowania tej kwitacji, zapłacenia zasądzonej sumy wraz z prowizją, wykonania dekretów.

Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie chełmskie (KGCH)
Sygnatura: APL, KGCH 147, s. 141v-145v
Język: łacina
Data wytworzenia: 02.03.1750
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Hrubieszów, Luboml, Podole, Radom, Zamość
Uwagi:

3 dokumenty. Relację o położeniu wszystkich trzech pozwów do ksiąg grodzkich chełmskich zdał 3 IV 1750 r. Piotr Kordecki

1) Kopię opieczętowaną pozwu złożono dnia dzisiejszego we dworze w Chełmie.

2) Kopię opieczętowaną pozwu złożono dnia dzisiejszego we dworze w Lubomli.

W tekście nieprecyzyjnie określono kto był ówczesnym marszałkiem ziemstwa chełmsko-bełskiego.

3) Pierwszą opieczętowaną kopię pozwu złożono w Chełmie (przeciwko Ejzykowi Rabinowiczowi), a drugą w Lubomli (przeciwko Herszkowi Abramowiczowi).

Por. http://www.ziemstwa.judaistyka.uj.edu.pl/katalog-ziemstw?p_p_id=56_INSTANCE_Fb3kUEohfZD8&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-1&p_p_col_count=1&groupId=65923918&articleId=143339740