Pozew do trybunału radomskiego dla starszych ziemskich ruskich w sprawie Żydów brodzkich

Józef Potocki starosta leżajski, dziedzic Brodów i Antoni Wierzejski gubernator brodzki oraz Herszko Berkowicz, Fajwel Chaim i Herszko kahalni brodzcy pozywają do trybunału skarbowego radomskiego Berka Wulwowicza Rabinowicza, Lejbusia Sukiennika pisarzów, Majorka marszałka, Berka rabina stanisławowskiego, Lejbę Zyskiela rabina tyśmienickiego, Pinkwasa rabina świrskiego i innych starszych ziemskich województwa ruskiego w sprawie nadmiernego obciążenia gminy brodzkiej pogłównym żydowskim wbrew postanowieniom sejmiku w Bóbrce. Same Brody zostały obciążone kwotą 12 tys. i kilkuset zł, podczas gdy zgodnie z dyspozycją w Bóbrce Brody wraz z tzw. partykularzami (Podkamieniem, Oleskiem i Gołogórami) winny płacić tylko 7800 zł.

Zespół: Księgi grodzkie lwowskie (Fond 9)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 9, op. 1, sp. 594, s. 2146-2149
Data wytworzenia: 08.03.1763
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Brody, Bóbrka (Ukraina), Gołogóry (Ukraina), Lwów, Olesko, Podkamień, Stanisławów (ob. Iwano-Frankiwsk), Tyśmienica, Świrz
Relacja położenia pozwu w aktach grodzkich lwowskich 9 V 1763 r.