Oblata pism służących Żydom z Komarna i Szczerca

Oblata pism służących Żydom z Komarna: 1. Floriana Rozwadowskiego stolnika i komisarza ziemi halickiej, podwojewodziego [lwowskiego] aprobującego asekurację wystawioną Żydom z Komarna i Szczerca, Radom, 18 VI 1718; 2. Asekuracji wystawionej przez Oszyję Zelika Lejzerowicza plenipotenta starszych ziemskich lwowskich, w której zobowiązują się nie nakładać (ze względu na zniszczenie miasta) więcej niż 900 zł (w trzech ratach) na Żydów z Komarna i należącego do nich partykularza Szczerca. Żydzi ze Szczerca mają płacić z tego 300 złp, nie mają wybierać sobie rabina, natomiast podlegać jursydykcji rabina z Komarna. Żydzi z Komarna z kolei nie powinni obciążać Żydzów ze Szczerca żadnymi dodatkowymi obciążeniami. Żydzi szczerzeccy mają tylko płacić uchwalony przez starszych koronnych podatek w wysokości 3 czerwonych złotych (który płacą wszystkie miejscowości, w których znajduje się synagoga "szkoła"), Radom, 18 VI 1718; 3. Pismo Jana Siemińskiego podstolego i komisarza ziemi lwowskiej, w którym obiecuje dochodzić sądownie w Warszawie na komisji, aby starsi ruscy nie obciążali nadmiernie Żydów z Komarna ponad swoje zobowiązanie aprobowane przez Rozwadowskiego, Dobrzany, 14 VIII 1720.

Archive: Central State Historical Archives of Ukraine in Lviv
Fond: Lviv castle court files (Księgi grodzkie lwowskie)
Reference Number: CGIA Lwów, Fond 9, op.1, sp. 514, s. 419-423, CGIA Lwów, Fond 9, op. 1, sp. 461, s. 605-607
Language: Polish
Creation Date: 18.06.1718 - 14.08.1720
Place of origin: Dobrzany, Radom
Geographical names: Komarno, Lviv (Lwów), Radom, Szczerzec
Notes:
Oblatowane w aktach grodzkich lwowskich 25 I 1723 przez Wolfa Wrocławskiego, Zelika Rubinowicza, Dawida Irszowicza i Arona Moszkowica Żydów z Komarna.