Manifestacja starszych kaliskich przeciw gminom w Brześciu Kujawskim i Lubrańcu

Marek Korzennik i Lachman Jelonek starsi kaliscy w swoim i całej gminy imieniu oraz Aarona Markowicza szkolnika ("scholaris") ziemskiego wielkopolskiego manifestują przeciw Mojsenowi starszemu i całej gminie w Brześciu Kujawskim oraz Dawidowi i całej gminie w Lubrańcu w sprawie odmowy wypłacenia asygnacji na pogłówne żydowskie. Żydzi brzesko-kujawscy zamiast zebrać pogłówne żydowskie na zapłacenie wystawionej do nich asygnacji zagarnęli towary wracających z jarmarku w Toruniu kupców kaliskich, narażając ich na straty ponad 600 złp, ponadto oskarżyli przed wojewodą brzesko-kujawskim, że asygnacja jest fałszywa, gdy wysłany szkolnik ziemski przekonał wojewodę o prawdziwości asygnacji i przybył z listami wojewody namówili pewnych szlachciców do jego wychłostania, zabrania listów i skryptów dłużnych (w tym membrany na 1000 złp), a sam szkolnik został uwięziony w zamku w Brześciu Kujawskim.
Archive: The State Archive in Poznan (APP)
Fond: Kalisz castle court files (Księgi grodzkie kaliskie)
Reference Number: APP, Kaliskie Gr. 310, s. 240v, 241r [Castrensia Calisiensia Rel. 62, s.480-481]
Language: Latin
Creation Date: 18.05.1701
Place of origin: Kalisz
Geographical names: Brześć Kujawski, Kalisz, Lubraniec, Toruń
Notes:
Podpisy w alfabecie hebrajskim.