Pozew do trybunału koronnego dla starszych ziemskich chełmskich i bełskich

Walenty Molderf dworzanin Adam Trzcińskiego cześnika i sędziego grodzkiego bełskiego, deputata do trybunału koronnego,  pozywa do trybunału koronnego piotrkowskiego starszych ziemskich chełmskich i bełskich: Icka Wolfowicza, Berka i Icka tarnogrodzkich, Judkę Moszkowicza zamojskiego, Jakuba Janaszewicza lubomelskiego, Irsza Samojłowicza bełskiego, Lewka szczebrzeszyńskiego, Majora Józwowicza turobińskiego, Irsza Moszkowicza, Judkę syna Moszka, Józefa hrubieszowskich, Józefa Szymonowicza chełmskiego, oraz Jowela Jakubowicza i Marka Jakubowicza starszych [kahanych] bełskich, Zawela Chaimowicza syndyka bełskiego, a także Moszka Lewkowicza, Irsza Ozorowicza, Chomę Markowicza plenipotentów starszych ziemskich chełmskich i bełskich w sprawie niewykonania dekretu trybunału koronnego i własnego zobowiązania (submisji) dotyczących spłaty należności w wysokości 4000 złp oraz domniemanej próby otrucia przez plenipotentów starszych ziemskich (Jowela, Marka i syndyka Zawela).
Zespół: Księgi grodzkie bełskie (Fond 1)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 1, op. 1, sp. 286, s. 1545-1553
Data wytworzenia: 25.05.1693
Miejsce powstania: Piotrków Trybunalski
Nazwy geograficzne: Bełz, Chełm, Hrubieszów, Luboml, Piotrków Trybunalski, Szczebrzeszyn, Tarnogród, Turobin, Zamość
Relacja położenia 6 kopii pozwów w aktach grodzkich bełskich 19 IX 1693 [błędna datacja - w sobotę, w wigilię św. Mateusza Ap., które w 1693 przypadało na poniedziałek]. Pierwszy pozew dostarczono do gminy chełmskiej 8 VI 1693.