Dekret trybunału skarbowego pomiędzy chorągwią pancerną kasztelana halickiego a starszymi ziemskimi włodzimierskimi i krzemienieckimi

Dekret trybunału skarbowego radomskiego pomiędzy chorągwią pancerną kasztelana halickiego reprezentowaną przez towarzysza i deputata Tołomina a Żydami włodzimierskimi reprezentowanymi przez Lejbę starszego krzemienieckiego. Sąd w sprawie o wypłacenie asygnacji skarbowej wydanej 19 X 1740 r. w Warszawie do starszych Żydów wołyńskich na kwotę 4000 złp, uznał, że starsi wlodzimierscy i krzemienieccy wydali dyspartyment z miejscami pewnymi, z których chorągiew wybrała należności (co potwierdzają m.in. kwitacje deputata Antoniego Ginesa) poza kahałem ostrogskim, w związku z tym uwolnił od pretensji starszych włodzimierskich i krzemienieckich, pozostawiając chorągwi prawo dochodzenia zaległości od Żydów ostrogskich. W sprawie zarzutu o fałszowanie kwitacji i kwoty 120 złp i 50 talarów od Żydów włodzimierskich odesłał do rozsądzenia do sądu grodzkiego łuckiego. 
Archiwum: Centralne Państwowe Archiwum Historyczne w Kijowie
Zespół: Księgi grodzkie włodzimierskie (Fond 28)
Sygnatura: CGIA Kijów, Fond 28, op. 1, sp. 162, s. 338r-340v
Język: polski, łacina
Data wytworzenia: 16.06.1742
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Krzemieniec, Ostróg, Włodzimierz Wołyński, Łuck
Uwagi:
Oblatował w aktach grodzkich włodzimierskich Srul Jakubowicz rabin włodzimierski, pisarz generalny Żydów koronnych w dn. 6 VII 1742, jako wydany dekret pomiędzy chorągwią a nim.