Pozew do komisji skarbowej dla starszych ziemskich chełmsko-bełskich względem zaległej asygnacji skarbowej

Adam Szaniawski kasztelan lubelski i Franciszek Okuński kapitan regimentu Stanisława Mateusza Rzewuskiego wojewody podlaskiego, hetmana polnego koronnego pozywają do trybunału koronnego w Lublinie lub do komisji skarbowej w Radomiu (trybunału skarbowego radomskiego) Hirsza Nochimowicza Piotruszkę [z Hrubieszowa] i Moszka starszych ziemskich chełmsko-bełskich oraz starszych kahałów w Lubomlu, Opalinie, Wojsławicach, Modliborzycach, Grabowcu, Busku, Tarnogórze z żądaniem odzyskania od nich sumy 3560 złp i 2 gr stanowiącej niezrealizowaną przez nich asygnację skarbową, wystawioną przez Adama Szaniawskiego, którą miał odebrać zm. Jan Skarżyński, który przez 8 miesięcy nadaremno przebywał w Zamościu nie mogąc uzyskać od Żydów zadośćuczynienia i w końcu poległ tam podczas najazdu wojsk saskich. W wyniku tego wydana asygnacja została utracona, a łącznie z wcześniejszymi asygnacjami żydowskie zobowiązania ustalono na 20000 złp. Na podstawie dokumentów, znajdujących się w skarbie koronnym, Okuński zażądał od Pietruszki wypłaty całości sum wyrażonych w dyspartymencie, lecz ten mu odmówił i tym samym naraził na szkody.
Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie krasnostawskie
Sygnatura: APL, CRRMO 33, s. 1599rv, APL, CRRMO 36, s. 555r-557r
Data wytworzenia: 07.03.1718
Miejsce powstania: Lublin
Nazwy geograficzne: Bełz, Busk, Chełm, Grabowiec, Krasnystaw, Lublin, Luboml, Modliborzyce, Opalin, Podlasie, Radom, Tarnogóra, Wojsławice, Zamość

Osiem opieczętowanych kopii pozwu złożono:
1) przeciwko gminie hrubieszowskiej: w Hrubieszowie, 3 III 1718
2) przeciwko gminie lubomelskiej: w Lubomlu, 5 III 1718
3) przeciwko gminie opalińskiej: w Opalinie, 7 III 1718
4) przeciwko gminie wojsławickiej: w Wojsławicach, 9 III 1718
5) przeciwko gminie w Modliborzycach: w Modliborzycach, 12 III 1718
6) przeciwko gminie w Grabowcu: w Grabowcu, 14 III 1718
7) przeciwko gminie w Busku: w Busku, 16 III 1718
8) przeciwko gminie w Tarnogórze: w Tarnogórze, 21 III 1718 [?] data urwana

W CRRMO 33 dokument uszkodzony, brak daty złożenia relacji o położonym pozwie do ksiąg grodzkich krasnostawskich.

Relację o złożeniu pozwu do ksiąg grodzkich krasnostawskich zdał 9 IV 1718 woźny Krzysztof Piotrowicz.