Manifestacja Szowela Jakubowicza wiernika Żydów wołyńskich przeciw Piotrowi Podhoreckiemu

Manifestacja Szowela Jakubowicza rabina włodzimierskiego, wiernika Żydów wołyńskich w imieniu marszałka i całej synagogi wołyńskiej przeciw Piotrowi Podhoreckiemu cześnikowi latyczowskiemu, wierzycielowi Żydów. Starsi ziemscy wołyńscy w imieniu ziemstwa pożyczyli od Podhoreckiego sumę 11000 złp w 1739 r., ponieważ jej nie spłacili Podhorecki dołączył prowizję do kapitału, dług pomimo częściowego spłacania (na podstawie asygnacji starszych do kahałów horochowskiego, łokackiego i drużkopolskiego, potem ołyckiego i dubieńskiego) wciąż narastał, Podhorecki na sejmiku żydowskim powiatu włodzimierskiego w Milatynie 7 IX 1746 r. przyjął asygnacje do tego powiatu, których jednak powiat nie wypłacił. Szowel Jakubowicz manifestuje, że ziemstwo wołyńskie nie ma już zobowiązań wobec Podhoreckiego tylko powiat włodzimierski, Podhoreckiemu zarzuca ponadto bezprawne dopisywanie prowizji do kapitału, niewydawanie pokwitowań za spłacone asygnacje starszych ziemskich etc.
Archive: Central State Historical Archives of Ukraine in Kyiv
Fond: Wlodzimierz castle court files (Księgi grodzkie włodzimierskie)
Reference Number: CGIA Kijów, Fond 28, op. 1, s. 168, s. 309v-311r
Language: Polish