Ordynans marszałka wojsk konfederacji tarnogrodzkiej w sprawie egzekwowania pogłównego od Żydów Ordynacji Zamojskiej

Józef Branicki stolnik buski, marszałek wojsk konfederacji tarnogrodzkiej, mając na uwadze szkody wyrządzone Żydom Ordynacji Zamojskiej wskutek przechodów i rekwizycji wojskowych podczas trwającej wojny północnej, a także wnoszone przez nich do skarbu konfederackiego pogłówne ordynaryjne, przeznaczone jako dodatek do hiberny dla wojska, nakazuje deputatom i asygnatariuszom konfederackim udającym się z asygnacjami do kahału zamojskiego, aby nie wybierali od Żydów żadnych nadzwyczajnych podaktów (m.in. "kontentacyi i kwitowego"), stosując się do stawek określonych w dyspartymencie ułożonym przez starszych [ziemskich].
Archive: The State Archive in Lublin
Fond: Krasnystaw castle court files (Księgi grodzkie krasnostawskie)
Reference Number: APL, CRRMO 26, s. 1194v-1195r, APL, CRRMO 33, s. 788rv
Language: Polish