Manifestacja Szmola Szmerlowicza w imieniu Żydów ordynacji przeciwko starszym ziemskim chełmskim

Manifestacja Szmola Szmerlowicza w imieniu Żydów Ordynacji Zamojskiej przeciw starszym ziemskim chełmskim i bełskim, którzy nie zważając na szkody wyrządzone wcześniej przez sprawę z Adamem Wojuckim skarbnikiem bracławskim, są przyczyną aresztowania i sekwestrowania towarów Żydów ordynacji (jak się to stało ostatnio w Tartakowie, gdzie starszy tartakowski aresztował towary na ich polecenie), ponadto, gdy Żydzi ordynacji chcieli zakończyć sprawę z Ulińskim skarbnikiem bracławskim i na sejmiku w Tyszowcach prezentowali sumę (opieczętowaną przez urząd grodzki grabowiecki), zgodnie z nakazem dekretu trybunału koronnego lubelskiego z 2 XI 1729 r.,  starsi ziemscy zakończenia jej odmówili, a co więcej, gdy wyjechał do Wojsławic z pewnymi pisemnymi ustaleniami (punktami), starsi ziemscy bełscy i chełmscy sporządzili inne, szkodliwe dla Żydów ordynacji i zmusili do ich podpisania Mendla Eliaszowicza z Zamościa i Zelika Herszowicza z Szczebrzeszyna.

Archiwum: Archiwum Państwowe w Lublinie (APL)
Zespół: Księgi grodzkie grabowieckie
Sygnatura: APL, GRRMO 118, s. 888-891
Data wytworzenia: 12.12.1736