Pozew do Komisji Skarbu Koronnego dla byłego rabina tyszowieckiego w sprawie działania na szkodę kahału tyszowieckiego

Noch Szmujłowicz, Fawel Hasklowicz, Fawel Zrulowicz, Berek Sulimowicz, starsi kahału tyszowieckiego pozywają do sądu Komisji Skarbu Koronnego w Warszawie Mendla Abramowicza Żyda hrubieszowskiego, byłego rabina tyszowieckiego, że bez udzielonego mu przez nich upoważnienia (plenipotencji), w zmowie z Żydami komarowskimi doprowadził podczas sejmu żydowskiego w Jarosławiu w 1753 r. do wydania szkodliwego dla Żydów tyszowieckich dekretu z podpisem jedynie [marszałka Żydów koronnych] Abrama [Chaimowicza], bez aprobaty podskarbiego wielkiego koronnego [Karola Odrowąża Sedlnickiego], który bez ich wiedzy a z nakazu komisji skarbowej potwierdzony został w grodzie grabowieckim. Żydzi tyszowieccy domagają się skasowania potwierdzenia tego dekretu w grodzie grabowieckim, unieważnieniego dekretu zapadłego na kongresie jarosławskim, przywrócenia im zwierzchności nad partykularzami w Księżostanach i Brozozowej Woli [Wolica Brzozowa] oraz zadośćuczynienia finansowego.
Archive: The State Archive in Lublin
Fond: Grabowiec castle court files (Księgi grodzkie grabowieckie)
Reference Number: APL GRRMO 240, s. 177rv
Language: Polish