Rezygnacja Marka Józefowicza z funkcji pisarza ziemstwa wielkopolskiego

Abram i Hersz szkolnicy kahału kaliskiego wysłuchali uroczystej przysięgi złożonej przez Marka Józefowicza rezygnującego z pełnienia funkcji pisarza ziemskiego kaliskiego. Marek Józefowicz zadeklarował się przybyć na wezwanie starszych poznańskich do Poznania na dzień 5 VIII 1686 r. celem rozliczenia się z prowadzonych rachunków. Obiecał na ręce starszych kaliskich złożyć  wszystkie kwity i papiery dłużne oraz prowadzone od 1672 r. księgi składek i taksy, a także anulować wysuwane przeciwko nim zarzuty. Zapewnił również, że w listopadzie 1686 r. stawi się na sąd polubowny mający rozstrzygnąć wzajemne spory pomiędzy nim, głównymi kahałami ziemstwa a prywatnymi Żydami. Zagwarantował, że nie będzie wnosił pozwu przeciwko starszym ziemskim wielkopolskim do sądu starszych koronnych. Celem zapewnienia dotrzymania warunków swojej przysięgi zgodził się na wadium w wysokości 2000 czerwonych zł płatnych odpowiednio na rzecz skarbu wojewody kaliskiego i ubogich Żydów. Do czasu rozwiązania sporu przez sąd polubowny dom, sklepy oraz wierzytelności byłego pisarza miały zostać zabezpieczone zapisem na rzecz starszych kaliskich.

Archiwum: Archiwum Państwowe w Poznaniu (APP)
Zespół: Księgi grodzkie kaliskie
Sygnatura: APP, Kaliskie Gr. 298, s. 633r-634v
Data wytworzenia: 22.02.1686
Miejsce powstania: Kalisz
Nazwy geograficzne: Kalisz, Poznań

W księgach grodzkich kaliskich oblatował 12 IV 1687 Hersz szkolnik kaliski w imieniu Żydów kaliskich i starszych ziemskich wielkopolskich.

Druk: Żydowski samorząd ziemski w Koronie (XVII -XVIII wiek). Źródła, wstęp i oprac. A. Kaźmierczyk, P. Zarubin, Księgarnia Akademicka, Kraków 2019, s. 405-408.