Manifestacja starszych sanockich przeciw starszym ziemskim ruskim

Hszko Chaimowicz, Szymon Berkowicz, Wulf Sanalewicz starsi gminy w Sanoku manifestują przeciw starszym ziemskim województwa ruskiego w sprawie działania na szkodę gminy sanockiej. Starsi ziemscy wbrew pismom podskarbiego przez 10 lat nadmiernie obciążyli Żydów sanockich, którzy szacowali straty na 8000 złp. Kiedy wysłali z pismem podskarbiego i dokumentami dwóch swoich starszych do starszych ziemskich, zostali oni uwięzieni i wymuszono na nich podpisanie pisma, w którym starsi ziemscy przyznali, że nadmiernie obciążyli gminę sanocką (ale tylko o 4500 złp), przyznali także prawo pobierania podatku od Żydów mieszkających o milę od Sanoka. Pomimo tego pisma starsi ziemscy później oddali podatki od tych Żydów gminie w Lesku.

Zespół: Księgi grodzkie sanockie (Fond 15)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 15, op. 1, sp. 212, s. 3008-3011
Data wytworzenia: 31.08.1720