Manifestacja instygatora urzędu podwojewodzińskiego lwowskiego przeciw starszym ziemskim ruskim

Jakub Ulanowski instygator urzędu podwojewodzińskiego lwowskiego w imieniu urzędu oraz gmin lwowskich manifestuje przeciw marszałkowi Berkowi Rabinowiczowi, Lewkowi brodzkiemu, Herszkowi Berkowiczowi, Pinkasowi rabinowi świrskiemu, wiernikom województwa ruskiego w sprawie działania na szkodę gmin lwowskich. Na sejmiku Żydów ruskich w Konstantynowie zawarto 12 IX 1756 r. ugodę, zaaprobowaną przez podskarbiego wielkiego koronnego, zgodnie z którą przez dwa lata (1756 i 1757) Żydzi lwowscy zostali zwolnieni z płacenia 1000 złp, jednakże starsi wystarali się u podskarbiego o tzw. instrument, nakazujący wypłacenie 1000 złp na rzecz hetmana wielkiego koronnego.

Zespół: Księgi grodzkie lwowskie (Fond 9)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 9, op. 1, sp. 577, s. 2610-2613
Data wytworzenia: 20.12.1757