Pozew do trybunału radomskiego dla gminy chyrowskiej

Pozew do trybunału radomskiego dla Majora Moszkowicza rabina chyrowskiego, Marka Francuza, Hyrsza Milczyckiego, Moszka Aleksandrowicza Suszyckiego, Mendla Moszkowicza, Abrahama Orszowicza, Zusmana Smulnickiego i innych Żydów chyrowskich z powództwa Abela Jakubowicza burmistrza, Wulfa Berkowicza Dukielskiego, Wulfa Drohobyckiego, Jankiela Lewkowicza rajców (consules), Major Bański, Hyrsz Radomski, Hello Staromiejski, Nosim Rabinowicz ławnicy, Lejzor rabin szczerzecki, Abraam rabin wielopolski, Berko Rabinowicz, Abraam Jakubowicz Tarnawski starsi i cała społeczność żydowska Dobromila oraz Błażej Krasiński na Węgrowie, Krasnem i Dobromilu, jako dziedzic. Synagoga dobromilska domagała się kasacji zawartej niegdyś ugody, podpisanej przez kilka osób, bez wiedzy ogółu i ze szkodą dla Dobromila. Pozew zarzuca Żydom Chyrowa, że samowolnie wykreowali sobie rabina, wybudowali bożnicę, naruszyli prawa synagogi dobromilskiej, której podlegali, umniejszyli dochody synagogi m.in. z pogrzebów, samowolnie zmniejszyli płacone podatki. Z tych względów, oraz biorąc pod uwagę coraz większy prowadzony handel i zamożność powinni na równi płacić pogłówne, zgodnie z zasadą koekwacji.

Zespół: Księgi grodzkie przemyskie (Fond 13)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 13, op. 1, sp. 575, s. 2160-2163
Data wytworzenia: 11.04.1748
Miejsce powstania: Radom
Nazwy geograficzne: Chyrów, Dobromil, Przemyśl, Radom
Relacja położenia pozwu w aktach grodzkich przemyskich z dn. 22 IV 1748.