Oblata aktu egzekucji dekretu trybunału radomskiego w sprawie przeładowania pogłównym Żydów birczańskich

Egzekucja przed bramą synagogi żydowskiej w Przemyślu w dn.17 IV 1748 dekretu trybunału radomskiego z 15 VI 1747  z powództwa Błońskich z Biberstyna dziedziców połowy miasta Bircza oraz arendarzy karczem birczańskich i wszystkich Żydów z Birczy przeciwko rabinom Michałowi Szmujłowiczowi przemyskiemu, Moszkowi Szmojłowiczowi jarosławskiemu, Majorowi Oszorowiczowi dobromilskiemu, starszym ziemskim w sprawie o nadmierne obciążenie pogłównym, odebranie wsi Malowa i Lipa. Hersz Hendlowicz szkolnik przemyski sprzeciwił się egzekucji twierdząc, że starsi synagogi przemyskiej ani Żydzi przemyscy nie nakładali, ani nie wybierali wspomnianych podatków i nie należą do sprawy.

Zespół: Księgi grodzkie przemyskie (Fond 13)
Sygnatura: CGIA Lwów, Fond 13, op. 1, sp. 575, s. 2084-2086
Data wytworzenia: 17.04.1748
Miejsce powstania: Przemyśl
Nazwy geograficzne: Bircza, Dobromil, Jarosław, Przemyśl, Radom
Oblatował w aktach grodzkich przemyskich w dn. 18 IV 1748 r. Walenty Andrzej Błoński.